Gdzie szukać fajnych map i planów? 0
Gdzie szukać fajnych map i planów?

Często pytacie, gdzie znaleźć dobrej jakości mapy do druku lub do użytku na sesjach RPG. Postanowiłem zebrać trochę danych i linków wraz z krótkimi opisami.

Na początek warto zwrócić uwagę, że aktualnie wielu wydawców poza podręcznikami w formie fizycznej dostarcza też podręczniki i mapy w wersji elektronicznej. Warto sprawdzić, czy nasza ulubiona gra nie ma już przygotowanej oficjalnej mapy w wersji elektronicznej. Jeśli nie ma jej w pliku z podręcznikiem, to może być do pobrania na oficjalnej stronie wydawnictwa. 

Warto tez sprawdzać DriveThruRPG.com czy Dungeon Masters Guild lub itch.io. Znajdziecie tam zarówno mapy oficjalne jak i  mapy tworzone przez innych graczy i fanów. Poza tym, internet pełen jest różnego rodzaju map - warto zajrzeć na DeviantArt, ArtStation czy Pinterest.

Pamiętajcie też, żeby zawsze zapoznać się z warunkami korzystania z takich plików, licencjami i tym podobnym. Wielu twórców udostępnia swoje prace w ramach wsparcia na Patronite czy Patreon.

 

Oto kilka miejsc, gdzie znajdziecie świetne mapy i plany w wersji elektronicznej: (kliknięcie w nazwę otworzy nowe okno)

 

 • Kartografia Niepraktyczna u Kartografa znajdziesz piękne ręcznie wykonane fanowskie mapy, w tym do takich gier jak Warlock, Warhammer, DnD czy Wiedźmin. Jeśli szukasz unikalnych i niepowtarzalnych map do swojej gry, koniecznie zerknij na Kartografię Niepraktyczną.
 • Plan Janusza - Janusz ręcznie tworzy piękne plany miast i miasteczek, między innymi do Warlocka i Warhammera. 
 • Skala Wyzwania -  Na blogu Skali Wyzwania znajdziesz mapki lokacji oraz całą masę bajerów, które mogą przydać się na sesji. Jeśli chcesz wzbogacić swoją grę o unikalne elementy, warto tu zajrzeć.
 • Darmowe mapki do RPG - Na tej grupie znajdziesz wiele map i mapek tworzonych przez fanów i dla fanów. Jeśli chcesz podzielić się swoimi pracami lub poszukujesz inspiracji, warto zajrzeć na tę stronę.
 • Kartmistrz - Na stronie Kartmistrza oprócz kart postaci znajdziesz też różne mapy, w tym np. do Neuroshimy, Wolsunga czy Mutanta Roku Zerowego.
 • Jared Blando - to autor wielu oficjalnych map i ilustracji, które zapewne znasz z podręczników do D&D 5e. Mapy w wersji elektronicznej można zakupić bezpośrednio przez jego stronę internetową.
 • Mike Schley  Jak poprzednik, Mike Schley jest oficjalnym twórcą map i ilustracji do D&D 5e. Mapy w wersji elektronicznej można zakupić bezpośrednio przez jego stronę internetową. Jeśli szukasz profesjonalnych map, to miejsce dla Ciebie.
 • Newt Blueprint Builder | Create Maps for Alien RPG Jeśli jesteś fanem science fiction i gry Alien RPG, to ta strona jest dla Ciebie. Newt Blueprint Builder to świetne narzędzie do robienia własnych map i planów, które możesz zapisać w formacie PDF czy PNG.
 • Miska's Maps - Autor wielu fantastycznych planów lokacji i map.  
 • 2-Minute Tabletop – Fantasy RPG Maps, Assets, and Tokens  - wiele dobra dla graczy część darmowa a część płatna,  mapy, lokacje, tokeny. 
 • Cze and Peku mapki i lokacje głównie klimaty fantasy
 • Daniel’s Maps - mapy i lokacje, czesto też w różnych oświetleniach, wariantach nocnych i dziennych.  
 • Watabou -  umożliwia generowanie losowych map, planów oraz lokacji. Całość posiada całą gamę opcji do edycji, polecam naprawdę fajne narzędzie. To właśnie za pomocą Watabou przygotowałem grafikę do tego wpisu.

 

Teraz trochę map oficjalnych, bezpośrednio do wydawnictw lub dostępnych na DTRPG: 

 

 

Podsumowując, w sieci można znaleźć wiele różnych źródeł z mapami do gier fabularnych. Od darmowych map DIY, poprzez dedykowane sklepy wydawnictw po ogólnodostępne serwisy z fanowskimi treściami. Przedstawiłem tutaj kilka przykładów, które warto sprawdzić, aby wzbogacić swoje sesje i kampanie.

Należy jednak pamiętać, że to tylko wierzchołek góry lodowej i wiele innych źródeł nie zostało tu wymienionych. Zachęcamy Was, abyście podzielili się z nami swoimi ulubionymi stronami, sklepami czy fanowskimi projektami, które warto poznać. Z pewnością wiele osób będzie zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat tego, gdzie znaleźć ciekawe mapy do gier fabularnych.

Jeśli macie swoje ulubione miejsca, gdzie znajdujecie ciekawe mapy i plany do waszych gier fabularnych, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! Zawsze jestem otwarty na nowe źródła inspiracji i chętnie dodam je to  powyższej listy.

 

Jacek 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl